Λευκωσιάτικο Autosprint  -  23 Μαΐου 2004

Ο Παναγιώτου νικητής στον αγώνα ταχύτητας του ΟΦΑ

Την Κυριακή 23 Μαΐου διεξήχθη ο τρίτος αγώνας ταχύτητας του 2004 στην πίστα του ΟΦΑ στην Ανθούπολη. Ο αγώνας είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα αφού εντασσόταν στα πλαίσια των εκδηλώσεων της Τράπεζας Κύπρου για την πορεία Χριστοδούλας, και προσμετρά στο παγκύπριο πρωτάθλημα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αγωνιστικού Αυτοκινήτου το οποίο εγκρίνεται και αξιολογείται από τον ΚΟΑ.

Στον αγώνα δήλωσαν συμμετοχή τριάντα τρεις αθλητές  από τους οποίους ξεκίνησαν τον αγώνα οι είκοσι επτά οι οποίοι πρόσφεραν πλούσιο θέαμα σε όσους φιλάθλους παρακολούθησαν τον αγώνα.

Νικητής του αγώνα ήταν ο πρωταθλητής Μάριος Παναγιώτου με χρόνο 1:36.293, τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Κυριάκος Ιωαννίδης με χρόνο 1:39.345, τη τρίτη θέση και την Ν4 κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Γιωργαλλής με χρόνο 1:42.399. Τις υπόλοιπες κλάσεις κέρδισαν οι ακόλουθοι αθλητές, Α8 ο Βαγγέλης Παναγιώτου με χρόνο 1:46.623, Α7 ο Πιερή  Δημήτρης με χρόνο 1:46.824, Α6 ο Πέτρος Παντελή με χρόνο 1:55.045, Ν3 ο Αβραάμ Νικολάου με χρόνο 1:52.692, Ν2 ο Γιαννάκης Ιωάννου με χρόνο 2:15.532, S12 o Άθως Νικηφόρου με χρόνο  1:47.429, S11 ο Νίκος Σπύρου με χρόνο 1:49.149.

Την κατηγορία Τ πήρε ο Άκης Αντώνιου με χρόνο 1:57.579, την S ο Άλκης Πολυκάρπου με χρόνο 1:40.500, και την Ν ο Κωνσταντίνος Γιωργαλλής με χρόνο 1:42.399.

Μάριος Παναγιώτου με  αυτοκίνητο Mitsubishi Lancer.